David Albahari gost Gradske knjižnice

09. novembar 2010.

 
 
 
  Albahari za sebe kaže da je "dete rokenrola", ali da mu poslednjih godina najviše prija rege muzika. Zato će posle književne večeri u "Gradu" 09. novembra (20:00) posetioci imati retku priliku da uživaju u izboru rege muzike koju će im puštati lično David Albahari. Moderatori su Tijana Spasić i Gojko Božović.

Svojim novim romanom "Ćerka" (Stubovi kulture, 2010) David Albahari je mnoge iznenadio, neke zaintrigirao i nasmejao, neke i naljutio. Poznati pisac koji se do sada bavio uglavnom intimističkim ili društveno-angažovanim temama ovom knjigom zalazi u domen pornografije, slobodno se igrajući sa žanrom u kome je sve dozvoljeno, a kombinujući ga sa njegovim antipodom – viteškim romanima.

David Albahari objavio je deset knjiga priča i dvanaest romana, kao i tri knjige eseja. Za knjigu priča "Opis smrti" (1982) dobio je Andrićevu nagradu, za roman "Mamac" (1996) Ninovu nagradu i nagradu Narodne biblioteke Srbije, a za roman "Pijavice" Nagradu grada Beograda (2006).
Preveo je veliki broj romana, priča, drama, pesama i eseja mnogih američkih, britanskih, australijskih i kanadskih pisaca, uključujući Sola Beloua, Vladimira Nabokova, Margaret Etvud, Isaka Baševisa Singera, Sema Šeparda i Tomasa Pinčona.
Knjige su mu prevedene na šesnaest jezika.
Od jeseni 1994. godine živi u Kalgariju, u Kanadi. Albahari za sebe kaže da je "dete rokenrola", ali da mu poslednjih godina najviše prija rege muzika, koju veoma aktivno prati. Zato će posle književne večeri u "Gradu" posetioci imati retku priliku da uživaju u izboru rege muzike koju će im puštati lično David Albahari.
 
"I dalje najviše slušam rege u kojem se, posle više godina stagnacije, ponovo pojavio niz veoma dobrih muzičara. Kalifornijska rege grupa Graundejšn je fascinantna sa svojom mešavinom džeza i regea. A grupa Midnajt, odnosno, njen glavni pokretač, Von Bendžamin, zadivljuje kvalitetom i obimom svoje produkcije. Vredi pomenuti i nekoliko novih imena, kao što su Abdža, Jahadanaj i Sašamon, rege muzičar sa Havaja. Rege je bio jedan od glavnih pokretača promene u kratkotrajnoj ali silovitoj eri pank muzike, što u potpunosti opravdava uverenje da je rege najznačajniji popularni muzički oblik u poslednjoj četvrtini dvadesetog veka."
 
 

knjige


Ćerka




"Sudija je ponudio da baci novčić kako bi se utvrdilo ko će prvi da bira, ali devojčin otac je velikodušno prepustio izbor meni. Ništa gore nije mogao da mi uradi. Stajao sam ispred močuga i piljio u njih, uzaludno se nadajući da će progovoriti i posavetovati me u vezi sa izborom. Močuge su ćutale, ćutao sam i ja, sve dok se sudija nije nakašljao, a onda sam okrenuo glavu i, ne gledajući, dohvatio jednu od njih. Odlično, rekao je sudija i pružio drugu močugu devojčinom ocu. Masa je zaurlala, ja sam zadrhtao, devojčin otac trijumfalno podigao svoje oružje u vazduh, zbog čega je nagrađen burnim aplauzom, što je mene navelo da se osetim toliko usamljenim da sam mogao da zaplačem. Sudija je prišao i rekao: 'Očekujem poštenu borbu. Pobednik je onaj koji ostaje na nogama, a ako obojica padnete, dvoboj se ponavlja u roku od deset dana. Jeste li spremni?' Odmerio nas je od glave do pete i dodao da neće tolerisati nepoštene udarce, ali da su svi trikovi dozvoljeni. Namestio nas je da stojimo leđa uz leđa, naglasio da će brojati do pet i da se tada okrenemo, i kad smo se okrenuli, između nas je zjapio prostor širok deset koraka. Devojčin otac je uz gromoglasn krik taj prostor prevalio u dva skoka, sa visoko podignutom močugom u rukama."
(odlomak iz romana "Ćerka")